באילו מקרים חל חוק יחסי ממון?

כאשר בני זוג מחליטים להינשא, הם מתחילים לחיות ביחד ולצבור רכוש ונכסים. בבוא היום, במקרה שאחד מבני הזוג נפטר, או במקרה שהזוג מחליט להתגרש – יש צורך להחליט כיצד מחלקים בין שני בני הזוג את הרכוש המשותף שלהם. חוק יחסי ממון עוסק בכך, ומסדיר את כללי החלוקה במידה שבני הזוג לא כרתו הסכם ממון מראש. אז מה אומר חוק יחסי ממון? על מי חל חוק יחסי ממון? כל זאת במאמר הבא.

 

מהו חוק יחסי ממון?

חוק יחסי ממון בין בני זוג נחקק בשנת 1973, והוא למעשה מסדיר את כל ענייני חלוקת הרכוש בין בני זוג שהתגרשו או שאחד מהם נפטר. את התשובה לשאלה על מי חל חוק יחסי ממון ניתן למצוא בסוף חוק יחסי ממון, בסעיף 19 שקובע שהוראות החוק ייכנסו לתוקף החל מתאריך 1 בינואר 1974. משמעות הדבר היא שהוראות החוק חלות אך ורק על זוגות שנישאו אחרי 1 בינואר 1974.

 

מה אומר החוק במילים פשוטות?

החוק עוסק תחילה בהסדרת הסכם ממון בין בני זוג, כאשר לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג נשואים יכול להיכרת הסכם שבו ייקבע האופן שבו הם מעוניינים לחלק את רכושם המשותף.  כאשר בני זוג מחליטים לערוך הסכם שכזה בעזרתו של עו"ד הסכמי ממון, חשוב לדעת שישנם תנאים לעריכת ההסכם.

 

חוק יחסי ממון בין גבר לאישה

 

ראשית, הסכם שמסדיר יחסי ממון בין בני זוג חייב להיעשות בכתב ולא בעל פה, ושנית, הסכם שכזה צריך לקבל אישור של בית המשפט לענייני משפחה או של בית דין דתי לפי דתם של בני הזוג. במידה שבני זוג לא עשו ביניהם הסכם, חוק יחסי ממון נכנס לתמונה, וקובע למעשה את הסדר ברירת המחדל שלפיו יחולק רכוש משותף בין בני זוג אשר החליטו להתגרש.

החוק הגיע לעולם לאחר שנים רבות שבהן אופן חלוקת רכוש משותף בין בני זוג לאחר שהתגרשו התבצע לפי הלכת השיתוף, שקובעת כי כל נכס או רכוש שנצבר במהלך תקופת הנישואין שייך לשני בני הזוג באופן שווה, ולכן יתחלק בצורה שוויונית של 50-50.

ואולם, חוק יחסי ממון קבע הסדר אחר שנקרא איזון משאבים. לפי איזון משאבים, חלוקת רכוש משותף תתבצע באופן של איזון כספי של שווי הרכוש המשותף. כלומר, נכסים שבני הזוג רכשו בנפרד לאורך הנישואין יהיו שייכים לשניהם ללא קשר על מי רשמו את הנכסים. במקרה של גירושין או פטירה של מי מהם, שווי הנכס המדובר יתחלק שווה בשווה.

 

עקרונות חשובים בחוק יחסי ממון

העיקרון החשוב והמרכזי ביותר בחוק יחסי ממון הוא עיקרון השוויון, שלאורו הוראות החוק נכתבו. המטרה הייתה ליצור הסדר שוויוני יותר, צודק יותר ויעיל יותר. כמו כן, כדאי להכיר את ההבדלים שבין אופן החלוקה הישן של רכוש משותף – הלכת השיתוף, לבין הסדר איזון המשאבים שקובע חוק יחסי ממון.

המשמעות היא שאם לדוגמא האישה רכשה רכב והזוג התגרש, לפי הלכת השיתוף, לבעל יש בעלות של 50% ברכב, ולפי איזון המשאבים, לבעל יש זכות לקבל מחצית משווי הרכב. בצורה כזו, הבעלות על הרכוש עצמו לא נפגעת. לבסוף, ישנה חשיבות אדירה לעריכת הסכם ממון, שיכול לפתור הרבה בעיות עתידיות ולהסדיר מראש מחלוקות שעתידות לבוא.

 

לאילו עוד מקרים קשור החוק?

עיקר העיסוק בתחום של חוק יחסי ממון בין בני זוג נשואים נעשה על ידי עו"ד גירושין ועל ידי עו"ד הסכמי ממון, שהם למעשה עוסקים ביום יום בעניינים הקשורים לנושא רכוש משותף וחלוקתו, בין אם לאחר הגירושין, ובין אם הם עוזרים לבני זוג לחתום על הסכם ממון לפני הנישואין או במהלכם.

עולם תוכן נוסף שהחוק קשור אליו בזיקה ישירה, הוא דיני ירושות וצוואות. כאמור, חוק יחסי ממון קובע את הסדר איזון המשאבים, שרלוונטי גם כאשר אחד מבני הזוג נפטר. לכן, גם עו"ד ירושות יעסוק לא מעט בחוק יחסי ממון במהלך עבודתו השגרתית.

מומלץ מאוד לבני זוג שעומדים לפני הליך גירושין, או לאחר פטירת בן הזוג, להתייעץ עם עו"ד גירושין או עו"ד ירושות כיצד עליהם לפעול לטובת חלוקת הרכוש המשותף. עו"ד מיכאל פיינברג הינו עורך דין בתחום דיני המשפחה, בעל מקצועיות וניסיון רב במגוון תיקים. למידע נוסף ולקבלת ייעוץ משפטי, צרו קשר.