עורך דין צוואות

להאזנה:

 

בכל הנוגע לתכנון העתיד שלכם ושל היקרים לכם, אחד מן המסמכים המשפטיים החשובים ביותר שתוכלו ליצור הוא צוואה. בקווים גסים, צוואה היא מסמך משפטי, אשר מתאר את חלוקת הנכסים הרצויה והאידאלית של המנוח. אי לכך, אין ספק כי מדובר בחלק מכריע בתכנון העיזבון, בעל השלכות מהותיות הן כלפי עורך הצוואה והן כלפי הקרובים לו.

לאור חשיבותו הרבה של מסמך זה, שכירת שירותיו של עורך דין צוואות עשויה לסייע לכם להבטיח כי הרצונות שלכם יתממשו בהתאם למשאלתכם. אם מצאתם את עצמכם תוהים מדוע צוואה היא מסמך כה משמעותי ומהי החשיבות הטמונה בהיעזרות בשירותיו של עורך דין צוואות מומחה על מנת לגבש את הצוואה – הנכם מוזמנים לקרוא את המדריך הבא.

 

מהי צוואה?

כאמור, צוואה הינה מסמך משפטי, אשר מאפשר לאדם לקבוע כיצד יחולק רכושו לאחר מותו. בנוסף, עשויה הצוואה לכלול הנחיות שונות ומגוונות, כגון: קביעת אחראי על ניהול העיזבון, קביעת אפוטרופוס על ילדים קטינים וכן הלאה. בהתאם לס' 18 לחוק הירושה, תשכ"ה-1965, ניתן להצביע על ארבע דרכים מרכזיות לכתיבת צוואה:

 • צוואה אשר נכתבה בכתב ידו של המצווה, ואשר נחתמה על ידו.
 • צוואה בכתב יד או מודפסת, אשר נחתמה בפני שני עדים.
 • צוואה נוטריונית בפני רשות, כגון שופט, רשם הירושה, חבר של אחד מבתי הדין הדתיים או נוטריון.
 • צוואה בעל פה.

 

עורך דין צוואות
עורך דין צוואות

 

הבחירה כיצד לערוך את הצוואה מבין הדרכים המנויות למעלה נתונה לבחירתו של המצווה. חשוב להדגיש כי כל אחת מן הדרכים האמורות לעריכת צוואה עתידה להקנות לצוואה תוקף משפטי מחייב, ועל כן רשאי המצווה לבחור בדרך המועדפת עליו. על מנת שהצוואה תיכנס לתוקפה לאחר מותו של המצווה, ועל מנת שעיזבונו של המוריש יחולק בהתאם למצוין בצוואתו, יש להגיש בקשה לקבלת צו קיום צוואה לרשם הירושות במחוז המגורים שלכם.

 

ככל שלא נערכה צוואה על ידי עורך דין צוואות – מהו הדין החל?

ככל שהמנוח לא הותיר אחריו צוואה, יחולו על העיזבון שלו הוראותיו של חוק הירושה. דהיינו, חוק הירושה יקבע מי יהיו היורשים של המנוח, ואיך יחולק העיזבון ביניהם. ההסדר אשר מעוגן בחוק הירושה אמור לשקף את האופן שבו רוב האנשים היו מעוניינים לחלק את עיזבונם לאחר מותם. יש לציין כי על מנת לממש את זכות הירושה במקרה שכזה, יש להגיש בקשה להוצאת צו ירושה.

 

מדוע כדאי לערוך צוואה?

עריכת צוואה כבר אינה נחשבת לאקט מומלץ, כי אם לאקט הכרחי וחיוני של ממש. עריכת צוואה טומנת בחובה יתרונות אין ספור, שעשויים לשרת כל אדם ואדם.

 • שליטה על חלוקת הנכסים – הצוואה מאפשרת למצווה לשלוט על אופן חלוקת הנכסים שלו לאחר מותו. זה מבטיח למצווה שכלל רצונותיו ישתמעו ויתממשו הלכה למעשה לאחר לכתו.
 • מינה אפוטרופוסים – אם למצווה ישנם ילדם קטינים, הוא רשאי להשתמש בצוואה על מנת למנות להם אפוטרופוסים, שיטפלו בהם לאחר לכתו. במובן זה, עריכת צוואה מספקת להורה שקט נפשי, שכן היא מקנה לו את הידיעה שילדיו יטופלו על ידי מישהו שהוא סומך עליו, אך יובהר לעניין זה, כי במצבים מסוימים עדיין תידרש הסכמתו של בית המשפט לענייני משפחה.
 • הימנעות מברירת המחדל המנויה בחוק – כאמור מעלה, אם המנוח הלך לעולמו מבלי להותיר אחריו צוואה, כלל נכסיו יחולקו בהתאם להסדר המנוי בחוק הירושה. ההסדר בחוק הירושה אמנם מבקש לשקף את הרצון המשוער של המנוח, ואולם ברי כי הוא לעולם אינו יכול לספק מענה לרצונותיו הספציפיים והנקודתיים של המנוח ביחס לחלוקת רכושו. תארו לכם, למשל, מצב שבו המוריש מעוניין להוריש את מיטב רכושו ליורש שאינו נחשב ליורש על פי חוק הירושה – אם הוא לא ישכיל לערוך צוואה טרם פטירתו, הרי שרכושו יורש ליורשיו החוקיים בלבד.

 

מה עושה עורך דין צוואות?

עורך דין צוואות הינו עורך דין המתמחה בעריכת צוואות ובניהול עיזבונו של הנפטר. מבין כלל מיומנויותיו של עורך דין צוואות מומחה, ניתן לעמוד על אלו הבאות:

 • הגשת מסמכים לבית המשפט – עורך דין צוואות יגיש לבית המשפט את המסמכים הדרושים לתחילת הליך הצוואה, לרבות צוואתו של הנפטר (במידה ויש כזו) ועתירה לקיום צוואה.
 • ניהול הליך צוואה – עורך דין צוואה ינהל את הליך הצוואה מ-א' ועד ת'. ההליך כולל את כינוס והערכת נכסי הנפטר, את תשלום חובות ומיסים ואת חלוקת יתר הנכסים לזכאים לפי תנאי הצוואה.
 • ייצוג מוטבים – עורך דין צוואה רשאי לייצג גם את המוטבים/זוכים בעיזבונו של הנפטר, תוך הקפדה על הגנה על האינטרסים שלהם לאורך כל תהליך הצוואה.
 • פתרון מחלוקות – אם מתעוררות מחלוקות בין בני משפחה או בעלי עניין אחרים, עורך דין צוואה יכול לסייע בפתרון מחלוקות אלו באמצעות גישור או ליטיגציה.

 

מדוע יש צורך בעורך דין צוואות?

עורך דין בעל מומחיות בתחום עריכת צוואות עשוי להעניק למוריש ולקרוביו ליווי ותמיכה יקרי ערך לאורך תהליך יצירת הצוואה. להלן כמה מן הסיבות המרכזיות שבגינן רצוי להיעזר בשירותיו של עורך דין צוואות:

 • מומחיות משפטית – עורך דין בעל מומחיות משפטית בערכית צוואות, בעל הבנה עמוקה של דיני הירושה ותכנון העיזבון, עשוי לסייע להבטיח כי הצוואה שלך תהיה תקפה ברמה המשפטית וכי היא תעמוד בכלל החוקים והתקנות הרלוונטיים לעניין.
 • ייעוץ מותאם אישית – עורך דין המתמקצע בעריכת צוואות יכול לספק ייעוץ פרסונלי, מותאם אישית, בהתאם לנסיבות הייחודיות של כל לקוח ולקוח; זאת על ידי שקלול כלל רצונותיו של המוריש ובחינת התאמתם למסגרת החוקית הקיימת. במובן זה, עורך דין צוואות יכול לסייע לכם ביצירת צוואה המשקפת את רצונותיכם ועונה על הצרכים הספציפיים שלכם.
 • הימנעות מטעויות – יצירת צוואה ללא עזרתו של עורך דין מומחה עלולה להוביל לטעויות שונות, כגון ניסוח שגוי ומוטה ו/או השמטת היבטים הכרחיים. עורך דין לצוואות יכול לסייע לכם להימנע מטעויות אלו, מה שיכול לחסוך זמן, כסף ומשאבים בטווח הארוך.
 • התמודדות עם מצבים מורכבים – לא תמיד חלוקת הרכוש לאחר המוות היא עניין של מה בכך או סוגיה מובנית מאליה. לא מעטים הם האנשים אשר נסיבותיהם המשפחתיות והקנייניות הן מורכבות יותר ביחס לכלל, כגון בעלי משפחות מעורבות, ילדים עם צרכים מיוחדים, נכסים במספר מדינות וכיוצא בזאת. עורך דין לצוואות יכול לעזור לכל לקוח ולקוח לנווט בין המורכבויות הקיימות בנסיבותיו הספציפיות, ולהבטיח שהצוואה תיגע בכל הנושאים הרלוונטיים.

 

איך אדע אם אני זקוק לעורך דין צוואות?

בסופו של יום, התשובה לשאלה זו אינה מורכבת כלל ועיקר. נדמה שכל אדם אשר מעוניין שעיזבונו יחולק לאחר מותו בהתאם לרצונו, מבלי להיות כבול להסדר המעוגן בחוק הירושה, צריך לערוך צוואה, ויפה שעה אחת קודם. כמובן שאם מצבכם המשפחתי והקנייני אינו סטנדרטי, עריכת הצוואה הופכת להכרחית אף יותר, בשל היכולת להתאימה לנסיבותיכם הייחודיות.

לפיכך, בין אם אתם רק מתחילים לחשוב על יצירת צוואה ובין אם אתם צריכים לעדכן צוואה קיימת, עורך דין צוואות מומחה יכול לספק הכוונה ותמיכה שלא יסולאו בפז לאורך כל התהליך.