הפקדת צוואה

ישנה אפשרות של אדם שעורך צוואה להפקיד את צוואתו אצל רשם הירושות. הפקדת צוואה טומנת בחובה השלכות משפטיות ומשמעויות שונות. מה המשמעויות הללו? מה כולל תהליך הפקדת הצוואה? איזה סוגי צוואות ניתן להפקיד? על זאת ועוד במאמר הבא.

 

למה להפקיד צוואה?

משמעותה של הפקדת צוואה היא מתן תוקף מחייב יותר למסמך הצוואה. את הצוואה ניתן להפקיד אצל רשם הירושות, והפעולה הזו מעידה על רצון ברור יותר של המנוח המצווה בכך שההוראות שנכתבו אכן יקוימו. חשוב להדגיש ולציין את העובדה כי הפקדת צוואה הינה פעולה שהיא בגדר רשות, ואין חובה לעשות זאת.

 

Positive businesswoman doing paperwork in office

 

מהם היתרונות של הפקדת צוואה?

ישנם מספר יתרונות מרכזיים בביצוע הפקדת צוואה ברשם הירושות, כאשר היתרון המרכזי והעיקרי ביותר הוא שמירה על המסמך לאורך זמן, בצורה בטוחה וראויה. פעמים רבות, לאחר לכתו של אדם, קשה מאוד לאתר את צוואתו, אם בכלל ערך כזו. כרוכה בכך הרבה אי ודאות, ולכן הפקדת צוואה מעניקה יותר ודאות וביטחון. איתור צוואה שהופקדה הוא תהליך פשוט הרבה יותר מאשר איתור צוואה שכלל לא יודעים האם היא קיימת והיכן היא נשמרה.

יתרון נוסף בהפקדת צוואה קשור ביעילות. כאשר אדם נפטר מן העולם, ומבוצע איתור צוואה שהופקדה ברשם הירושות, ניתן להעביר את הצוואה מידית ליורשים לאחר שאלה מבקשים בקשה לצו קיום צוואה או צו ירושה, ובית המשפט רואה שהצוואה אכן הופקדה.

 

אילו סוגים של צוואות אפשר להפקיד אצל רשם הירושות?

כאשר מדובר על הפקדת צוואה אצל רשם הירושות, ניתן להפקיד כמה סוגים של צוואות, אך התנאים לביצוע הפקדת צוואה משתנים בין סוג לסוג. כאשר מדובר על הפקדת צוואה בכתב, יש צורך להגיש עותק מקורי ועותק סרוק צבעוני של הצוואה, ויש להגיש גם אסמכתא על תשלום אגרת הפקדת צוואה.

כאשר מדובר על הפקדת צוואה שנעשתה בעל פה, העדים לצוואה הזו יהיו חייבים בהפקדת זיכרון הדברים שהם ערכו לפי דבריו של המנוח אצל הרשם לענייני ירושה. זה החריג לעומת הפקדת צוואה בכתב שבה רק המצווה יכול להפקיד. מסמכים נוספים שיש להגיש בעת שמבצעים הפקדת צוואה ברשם הירושות הם תעודת זהות של המצווה עם תמונה יחסית עדכנית.

בנוסף לצוואה רגילה של אדם יחיד, ישנה אפשרות להפקיד גם צוואה הדדית שנעשתה על ידי שני בני זוג. התנאי להפקדת צוואה הדדית הוא ששני בני הזוג המצווים יתייצבו באופן אישי עם המסמכים הדרושים. תשלום האגרה יבוצע פעמיים, אגרה אחת עבור כל אחד מבני הזוג. חשוב להבין שהפקדת צוואה שהיא הדדית מבוצעת כאילו כל אחד מבני הזוג מפקיד צוואה בנפרד, ולכן יש להצטייד בעותקים כפולים מכל מסמך.

 

כיצד מתבצעת הפקדת צוואה?

ישנן כמה דרכים שבהן יכולה להתבצע הפקדת צוואה, כאשר הדרך הראשונה היא על ידי הפקדת צוואה ברשם הירושות באופן פיזי, כאשר האדם שערך את הצוואה מתייצב באופן אישי מול רשם הירושות ומפקיד בידיו את הצוואה שערך. דרך שנייה לבצע הפקדת צוואה היא בצורה מקוונת דרך האינטרנט.

הפקדת צוואה אצל רשם הירושות בהתייצבות אישית נעשית באופן הבא. ראשית, יש להזמין תור ולהגיע באופן פיזי ללשכת הרשם לענייני ירושה. ההתייצבות צריכה להיות אישית, של האדם שערך את הצוואה ומעוניין להפקידה. אין אפשרות להפקיד צוואה על ידי שליחים או באי כוח.

הפקדת צוואה ברשם הירושות באופן מקוון נעשית על ידי מספר שלבים. ראשית, על האדם שערך את הצוואה ומעוניין להפקידה להירשם לאזור האישי הממשלתי, שבו מרוכז כל המידע האישי שלו שקשור לכל משרדי הממשלה. לאחר מכן, יש לשלם אגרת הפקדת צוואה על ידי שירות התשלומים הממשלתי, או על ידי בנק הדואר.

יש לציין כי במקרה שמעוניינים לבצע תיקון טעות בצוואה, יש למשוך קודם כל את הצוואה המופקדת, ולהפקיד במקומה את הצוואה החדשה והמתוקנת.

 

איך מממשים צוואה שהופקדה?

לאחר שאדם נפטר מן העולם, אם צוואתו הופקדה, אזי היורשים והזכאים צריכים לבקש צו קיום צוואה. רשם הירושות יבחן את בקשתם ויתן את אישורו לצו קיום צוואה. המשמעות היא שבית שהצוואה בתוקף, וכעת יש למלא את ההוראות שנכתבו בה.

בעיה שיכולה לצוץ בשלב הזה, היא אם נמצאה צוואה נוספת של אותו המנוח. במצב כזה, הצוואה שנחתמה בתאריך המאוחר יותר היא הקובעת. כמובן שבשלב כזה, עלולות לעלות סוגיות של התנגדות לצוואה והליכים נוספים. חשוב מאוד להיעזר בסיוע משפטי של עו"ד ירושות מקצועי ומנוסה בתחום, שיידע לנווט את הדרך בתוך התחום המשפטי הסבוך והטעון הזה.

עו"ד מיכאל פיינברג הינו עו"ד ירושות בעל ניסיון רב בייצוג משפטי של לקוחות רבים. עולם דיני המשפחה בכלל ודיני צוואות וירושות בפרט הוא עולם מורכב מאוד, וטעון מאוד מבחינה רגשית. לכן, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין שיסביר על שלבי התהליך, ויידע כיצד לפעול בכל סיטואציה שמזדמנת. למידע נוסף ולקבלת ייעוץ משפטי, צרו קשר.