ביום 19.7.17 נתקבל פס"ד תקדימי מאת בית המשפט העליון (בע"מ 919/15), המהווה מהפכה משמעותית בכל הקשור לתשלום דמי מזונות לילדים בגילאי 15 – 6 במשמורת משותפת. המדובר בהלכה חדשה, הקובעת כי שני ההורים יישאו בחובת תשלום המזונות, לפי גובה הכנסותיהם השונות וחלוקת זמני השהות שלהם עם הילדים. בכך יש שינוי של המצב המשפטי שהיה קיים עד כה, לפיו חובת המזונות הוטלה באופן אוטומטי על האב בלבד, גם כשהייתה ביניהם משמורת משותפת וגם כשהאם קיבלה על הילדים משמורת מלאה.

הפחתת מזונות ילדים בתיקים סגורים

אחת הסוגיות המשמעותיות בעת ניהול הליכי גירושין הינה הפחתת דמי המזונות. לפי הלכות הפסיקה דמי המזונות אינם מהווים החלטה סופית וישנה אפשרות לבקש את הקטנתם, בהסתמך על הוכחה של שינוי מהותי בנסיבות המקרה. כך לדוגמה, סיטואציה של פיטורים ממקום העבודה, תאונה או מחלה קשה אשר מגבילים את כושר ההשתכרות ומשנים בצורה קיצונית את המצב הכלכלי או הרחבת התא המשפחתי כאשר יש לבחון את נסיבות המקרה גופן.

 

מאז קבלת ההלכה החדשה אנו רואים פסיקה ענפה של בתי המשפט לענייני משפחה, הרואים בפסק הדין התקדימי כשלעצמו שינוי מהותי בנסיבות ועילה עבור אבות להגיש תביעה ולבקש את הפחתת המזונות. כך לדוגמה, פסק דינו של השופט אליאס מבית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה מיום 1.7.18 (תמ"ש 4542-03-16), הרואה בהלכת העליון בגדר שינוי מהותי בנסיבות ועילה להפחתת מזונות.

פנייה לקבלת ייעוץ משפטי

לאור המהפכה בסוגיה המשפטית של דיני מזונות והשינויים בהלכות הפסיקה, ישנה חשיבות לקבל סיוע משפטי של עו"ד מקצועי ומנוסה בתחום דיני משפחה. הנכם מוזמנים לפנות בכל עת אל עו"ד מיכאל פיינברג, המתמחה בדיני משפחה ומחזיק בניסיון רב בטיפול מוצלח במגוון תיקים מורכבים בדיני משפחה, אשר יבחן לעומק את נסיבות המקרה, יעניק לכם ייעוץ מהימן ויסייע בהשגת התוצאות הטובות ביותר.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן